Beaujolais Nouveau dorazilo! Třetí listopadový čtvrtek jsou vinařské Vánoce. Tenhle svátek mě baví z jednoho prostého důvodu. Dostane se mi do ruky lehké, snadno pitelné, ovocné a svěží víno. Další takové není.
Každý rok jde v podstatě o tohle:
O velmi lehké víno. Takové, které vypijete sami celou láhev a není vám ani těžko, ani nejste překyselení, ani vám není blbě, protože nebývá nijak zvlášť alkoholické (cca 11,5 až 12 procent). Těžké na tomhle mladém vínu je snad jen správně napsat jeho jméno.
O velmi pitelné víno. Jak je lehké tak se fakt skvěle pije, skoro jako voda. Na rozdíl od jiných červených vín je v mladém Beaujolais velmi málo třísloviny. Takže chutná i těm, kteří normálně červené moc nemusí.
Na nové Beaujolais se hodně spěchá. Proces výroby vína je zrychlený, jak jen si to Francouz umí představit. Moravák má trošku jinou představivost a tak se už zhruba týden může prolívat svatomartinským. Ale zpět k Francii.. Na víně se zrychlený proces samozřejmě musí nějak odrazit a tím je ta lehkost. Vtip je v tom, že se hrozny vůbec nelisují ale rovnou hážou do tanků, kde následně kvásí šťáva přímo v hroznech. Jde o metodu nazvanou karbonickou macerací. Nezní to moc přírodně, viďte? A taky není, je to takové víno na steroidech. V podstatě jde o to, že se tanky napustí oxidem uhličtým, který urychluje kvašení přímo v hroznech. Koho to víc zajímá, může načítat třeba tady.
Takhle jsem se zásobil. Nejhorší na tom je, že to není ani zdaleka celá moje letošní dávka nového vína. |
Výsledek je víno s minimem třísloviny, proto tak lehké, ale zároveň jde o spotřebku. Protože tříslovina pomáhá vínu s časem zrát. Bez ní se víno spíš kazí. Proto je mladé Beaujolais na jaře už skoro nepitelné a rok stará láhev je prakticky na vyhození. Ale zase je zde i světlá stránka. Protože se o vínu ví, že se musí rychle vypít, vinaři si troufají i na různé experimenty jako je nefiltrované víno, kde ještě zůstávají více zdraví prospěšných látek, a nebo i přírodní víno, kde není použitá ani síra k stabilizaci.
Sehnat můžete dvě kategorie mladého vína z regionu Beaujolais. Prostě Beaujolais Nouveau, jde o víno na jehož výrobu byly použity jakékoliv hrozny z kraje. A pak se objevuje ještě Beaujolais Villages Nouveau, na jehož výrobu byla použitá jen hrozna z okolí jedné konkrétní vesnice. Nejde tak snadno říct, že je Villages lepší, ale rozhodně bývá trochu dražší.
Tenhle exemplář Village je hlavně o procentíčko silnější než obyčejné Beaujolais. |
A letošní ročník? Sladší a je ho prý méně, takže bude trochu dražší. Když víno sežene někde kolem 200-250 stojí za vyzkoušení. Často jsem ho loni viděl i za 350 korun a to už je nesmyslné. Nouveau nemá takovou kvalitu, jde spíš o marketing.
Vyzkoušel jsem mladé Beaujolais od tří vinařů a jednoznačně bylo lepší jak loni, kdy bylo spíše kyselé, teď je spíše nasládlé. Nebojte, nejde ale o žádnou tekutou bonboniéru pro babičky ke kafíčku. Je to spíš tekutá pohodovka do obyváku na večer s jistotou, že druhý den vstanete svěží.
Žádné komentáře:
Okomentovat