Před pár lety jsem objevil Vinařství Libora Veverky. Zapůsobí hned v několika směrech. Design etiket patří podle mě k těm nejpovedenějším na Moravě. Nejsou ani příliš novátorské ani ani příliš předpotopní. Jednoduše se může poplést, protože v rámci Čejkovic, kde Libor Veverka působí, funguje i druhé vinařství Veverka, které má ve znaku větrný mlýn.
Od Libora Veverky můžete ochutnat i víno tak trochu jiné révy. V rychlosti: prakticky všechny vína, které pijeme jsou z hroznů révy vinné neboli Vitis vinifera. V Americe ale existuje ještě divoká réva Vitis labrusca, které ale dávala víno, o kterých se píše, že mají v chuti cosi “liščího” a dělají ho jen američtí nadšenci. Pokud si koupíte víno nazvané Radost od Veverky, tak tuhle specialitu ochutnáte. S Vitis labrusca totiž experimentuje. Za sebe můžu říct, že jsem tohle víno měl několikrát a je na hony vzdálené od liščí příchuti, spíše je příjemně ovocné.
zdroj: http://www.vinotekabaryk.cz |
Příjemná ovocnost, která mi až připomíná chuť dětských bonbonů lipo, se mi váže ke všem vínům Libora Veverky. On sám sice mluví o spojování “modernější technologie s tradičními postupy, které spolu s naším rukopisem dávají vínům nezaměnitelný charakter”. Je to sice načechranější fráze, ale člověk se z ní nic moc nedozví o charakteru ani rukopisu. Takže svěží ovocnost.
Delší dobu jsem si nedělal průřezový košt nějakého vinařství, nebo odrůdy a zavzpomínat si na příjemné okamžiky s tímhle vinařem mě nadchlo. Navíc jsem chtěl vědět, jestli se někam posunul, když se minimálně dostal do kategorie kolem tří stovek.
Nakonec jsem zvolil cestu nejmenšího odporu a zašel si pro vína do Global Wines na Andělu, kde jsem si je rovnou vyzvedl, i když jsme asi dva týdny vymýšlel jak je nakoupím přes dvorního prodavače Veverky e-shop ano-vino.cz. Jenže tak dlouho jsem se rozmýšlel jaký ročník a jak to nakombinovat, až nezbyl čas pro dovoz vína.
Global Wines má všechna vína od Libora Veverky z roku 2013. Ochutnal jsme proto Ryzlink rýnský, Sauvignon Blanc, Rulandské šedé a Frankovku. Kdybych měl shrnout tento ročník pro vína od Veverky, tak byl dost nijaký. Obecně jsem měl ve vzpomínkách daleko impozantnější vína od tohoto vinaře. Pojďme si to rozebrat.
Ryzlink rýnský, kabinetní, 2013
Tohle kabinetní víno stálo 242 korun, což je velmi slušná cena. Mám doma německé Ryzlinky za daleko lepší cenu. Navíc letos jsme se Ryzlinku hodně věnoval a můžu celkem jistě říct, že tohle byl v rámci Česko-Německo-Rakouského teritoria velký podprůměr. Vůbec nechápu, proč takové víno vinař, kterému jde o své jméno, dělá. Nevýrazné kyselé nic.
Obecně si myslím, že zrovna Moravský Ryzlink nestojí za moc, ale pořád mi nejde do hlavy, proč ho musí všichni vinaři dělat a prodávat za nesmyslné částky? Proč raději tu energii nevěnují na vína z odrůd, kterým se daří? Nechápu.
Sauvignon Blanc, pozdní sběr, 2013
V porovnání s Ryzlinkem je to daleko zajímavější víno, které má ve vůni příběh. Člověku úplně stačí si přivonět. Krása.
V chuti je pak jemné, není ani kyselé ani sladké. Tím, že to není nijak výrazné víno se dobře popíjí jen tak, ale není to jen hloupý opíječ. Když vínu věnujete pozornost, je správně provedené, zajímavé a příjemné.
Rulandské šedé, pozdní sběr, 2013
V polosladkém provedení šlo už spíš o dezertní víno. Všeho bylo příliš. Příliš sladké, příliš silné, pod tou vlnou sladkosti příliš kyselé. Člověk si říká, že není umění udělat sladké víno. Stačí aby bylo hodně sladké. Kdepak. V tady platí vinařské pravidlo, že dobré víno je harmonické, kde jsou složky v rovnováze.
Vzhledem k tomu, že šlo o nejdražší víno, které stálo 266 korun, tak není třeba být milostivý. Zatímco Ryzlink bylo jen nijaké víno, tak tohle se přímo nepovedlo.
Frankovka, pozdní sběr, 2013
Chtěl bych věřit tomu, že Libor Veverka neusnul na vavřínech s cenami přes dvě stovky za lahev. Chtěl. A po Sauvignonu Blanc je právě červená Frankovka tím závanem starých dobrých časů. Je to skvělé, hebké a hřejivé víno, které potěší a 254 korun mi není za tuhle lahev líto.
Žádné komentáře:
Okomentovat