neděle 19. října 2014

Proč pít Riesling?

Cestou po jižní spojce jsem zaslechl reklamu s touhle pasáží: “Německo, Rakouské a Švýcarské…” a už jsem měl jasno. Rieslingy! Auta, asfalt, svodidla, všechno zmizelo a mě zůstal jen úsměv a přede mnou se zhmotnila sklenička. Jasně, asi je už trochu za hranou mít podobné stavy, při poslechu spotu na německý filmový festival. Jen prostě nechápu, že takhle ulítlí na Riesling ještě nejsou všichni.


Víte co je nejdražší bílé víno na světě? Ne není to francouzské. Burgundské víno je až na druhém místě. První patří německému Rieslingu. A třetí místo na žebříčku nejdražších bílých vín opět patří Rieslingu z Německa, z vinařské oblasti Mosela.

Těch důvodů, proč je aktuálně Riesling, nebo u nás Ryzlink Rýnský, nejoceňovanější odrůda, je určitě hodně. Například pokrývá celou škálu od super suchých vín, až po super sladká a většinou, je to geniální víno. Mně na něm osobně baví dvě věci, které se doplňují. Ještě kolem není takový ten snobismus. Málokdy uslyšíte, jak si tlustý zátylek, který se živí na pomezí podnikání, mafie a politiky, objednává k večeři s blondskou “německý ryzlink”. Spíš si dá něco francouzského, aby dal najevo, že chce to nejlepší. A proto, že kolem Rieslingu ještě není tahle aura, za dobré peníze většinou koupíte víno, které je špičkové kvality. Zvláště u německých láhví je to jistota.

Takže, když jsem si mohl chvilku posedět ve Vinografu, udělal jsem si malou exkurzi po Rieslingách.

Začal jsem Německým:
 
Lisa Bunn, Riesling vom Rotliegenden trocken 2012
Zemĕ původu:Německo Vinařský region:Rheinhessen Sladkost:suché/brut Typ vína:Bílá vína


První pocit z vína? Tohle bych mohl pít pořád. Minerálnější, čímž se snažím říct, že spíše než po nějaké ovoce, máte v ústech pocit trochu jako při ochutnávání pramenů ze zřídel. Pak se ale začne objevovat sladkost a subjektivně v ní každý může objevit nějaké ovoce. S Rieslingem se většinou nejčastěji pojí chuť jako po jablkách… Hlavní kouzlo spočívá v harmonii. Přesně o tohle jde vinařům, kteří chtějí udělat dokonalé víno. O vyváženost a souznění. A tady šlo o čistou, jemnou práci.

Rád si dám zase.

Pokračoval Rakouským:

Bründlmayer Josef, Riesling Steingraben 2013
Zemĕ původu:Rakousko Vinařský region:Kremstal Sladkost:suché/brut Typ vína:Bílá vína


Oproti předchozímu Rieslingu měl tento výraznější střed. Fáze, kdy se vaše chuťové buňky vzpamatují z šoku, že je spláchne směs alkoholu, kyseliny, cukru a taninů. A když se vzpamatují, začne se v ústech rozehravát sladší tóny a za nimi chuť, kterou moje kamarádka označila za “takovou olejnatou”.

Pořád je to super víno, hodně nad standardem bílých vín, co vám nalijí normálně.

A zakončil to Českým:

Kraus, Ryzlink rýnský Klamovka 2013
Zemĕ původu:ČR Vinařský region:Mělnicko Sladkost:suché/brut Typ vína:Bílá vína Odrůda: Rýnský ryzlink-Riesling,


Severně nad Prahou, na Mělnicku, se révě docela daří. Zejména odrůdám, kde nevadí, že víno je spíše kyselé než sladké. A zde je Riesling zcela milosrdný. Takže za normálních okolností, by se dalo nad tímto vínem spokojeně vydržet, ale ne když jsem před ním měl lepší kousky z Německa a Rakouska. Hlavní problém spočíval v tom, že to bylo twix víno, tak říkám tomu, že jakmile víno ochutnáte, nejdříve chvilku máte pocit, že je to nějaké a najednou bum a po chvilce je ústech víno jiné. V první vlně bylo víno sladké, v druhé jenom kyselé.

Takže jsem se vrátil zpět k první skleničce.

Srovnání stejné odrůdy z různých regionů je skvělé pravě proto, že můžete poznat, v čem se liší. A co vám vyhovuje nejvíc.

Žádné komentáře:

Okomentovat