Růžové. Bublinky. Španělské víno. Paráda na první pohled. Co ale na ten druhý?
Já vím, já vím. Je to šok a určitě vám to skoro nikdo takto na rovinu neřekne. Ale já to otestoval. Uspořádal jsem “champagne party”, kde se pila Bohemka ve velkém, a málem jsem to nepřežil. Probudil jsem se ve čtyři ráno do nejhorší kocoviny, objímal jsem tramvajovou zastávku a měl u sebe kus semaforu. Nedbalá elegance vydrží jen s první perlivou skleničkou.
Možná jsem vám měl spíše nejdříve napsat, jaký je rozdíl mezi sektem a champagneským. Jak se liší názvosloví, a tak. Základ je ale znát účel. Ano, šumivá vína se liší v mnohém, čím lépe se v nich vyznáte, tím snobštěji působíte.
Dobře tedy. Kdo nepil Bohemku není Čech, zkusím popsat dva důvody, proč zabrouzdat do dražších šumivých vod. Champagneské i španělská cava vzniká tradiční metodou, bublinky jsou výsledkem přirozeného procesu zrání v láhvi. Do Bohemky se bublinky prostě rovnou naperou. A pokud bych měl být zlej a věřit, co se povídá, tak je zde ještě druhý rozdíl - champagneské a cava se dělá z hroznů, Bohemka prý není takto zpátečnická a bez révy se obejde.
Pro mě osobně je ale největší rozdíl v tom, že z kvalitního šumivého vína nebolí hlava.
Španělská cava se děla úplně stejně jako pravé champagneské. Jen má tu smůlu, že není z oblasti Champagne, a proto si tak nemůže říkat. Jinak tento tradiční postup pro výrobu šumivého vína je tak složitý, že přestanete láhev vnímat jako předraženou, a snad vám bude výrobců ještě líto.
Freixenet je aktuálně asi nejznámější výrobce cavy na světě. Se svojí řadou vín Cordon se dostala i na český trh, který byl do té doby beznadějně zabetonovaný demi-sec Bohemkou. Čím se to podařilo? Je to lepší kvalita, víno je tak plus mínus stejně sladké a příjde ještě na rozumný peníz. Potud dobré zprávy.
Bohužel, Freixenet vyrábí i vyšší řady cavy, které jsem u nás zatím neviděl. Škoda, protože odhaduji, že právě zde se dá mluvit o stejné kvalitě, jako u champagneského! A že jsem pil řůžové? To vínu nepřidalo ani neuškodilo. Růžové má taky jeden hlavní smysl existence a o tom se rozepíšu v dalším příspěvku.
Freixenet Cordon Rosado
Poměr cena výkon: Koupena za slušně nadsazených 300 korun v obchodě s delikatesami. V takovém případě litujte už dopředu! Růžové, zvoleno uvážlivě, aby celý nákup byl ozvlášněn. Víte, někdy se při popisu vína mluví i o méně hezkých věcech, než exotickém ovoci a tak. Někdy dojde i na chuť petroleje a kůže a dalších věcí, kvůli kterým si víno rozhodně nekupujete. A já většinu, alespoň stopičku chutí z této kategorie, objevím v růžovém. A tady jsem je cítil zřetelně. Ne, za tři sta koupíte zajímavější láhve.
Splněné očekávání:
Všichni si dali spokojeně skleničku, cítili se chvilku jako bozi, pak se napili a… Ne nebylo to tak hrozné, skutečně zvažte jestli chcete šumivé víno. Svojí funkci splní pokud se chvíli cítíte slavnostně. A to se ve výsledku asi stalo.
Druhý den: Potvrdil jsem si své předsudky vůči červenému i šumivému.
Suché - sladké: Sladké, aby chutnalo všem:(
Žádné komentáře:
Okomentovat