středa 29. dubna 2015

Italské bílé? Soave!


Není těžké pochopit, proč se Soave řadí k těm nejlepším bílím italským vínům. A rozumím i tomu, proč není daleko slavnější. Málo kdy se totiž jedno víno od dvou vinařů tolik liší..

Ještě nikdy se mi nestalo, že bych ochutnával dvě prakticky identické láhve z pohledu kupujícího, a přesto šlo chuťově o dvě úplně jiná vína. Obě Soave, které jsem chutnal byla z roku 2013, a obě se chlubila tím, že jsou z historického jádra této vinařské enklávy tedy, že jsou classico. Jedno stálo zhruba devět eur, druhé sedm.

Vlastně jsem si chtěl ověřit, co jsem na místě v Itálii poznal. Že Soave je víno, které sebou nese italskou pohodu. Zajdete někam na kávu a skleničku, jedno kam, a dostanete nekomplikované, ale super víno. Žádné složité zkoumání meny, žádné zvažování, jestli náhodou to dražší víno není lepší.

Soave je chloubou Verony, úchvatného a turistického města, které se asi nejvíce proslavilo a to zcela bez svého přičinění tím, že zde situoval Shakespear svojí nejslavnější hru Romeo a Julie. Ostatně právě proto sem jezdí davy turistů osahávat sochu Julie. Kolem Verony je ale také jádro benátského vinařského kraje. Pravda, trochu zapadá vedle Toskánska nebo Piemonte, ale vína jako právě bílé Soave či červené Valpolicella, má svůj zvuk a patří ve své cenové kategorii k chytré volbě.


V sedmdesátých letech prý Soave bylo nejslavnější italské víno vyvážené do USA. Dováželo se ho 
více než červeného Chianty, což je mega úspěsné italské červené. Jestli ale ve výsledku každá otevřená láhev chutná úplně jinak, chápu, proč Soave upadlo.

V čem rozdílnost vězí? Soave je kupáž. Hlavní roli hraje odrůda Garganega, která představuje 70 procent. Zbylých třicet procent představuje odrůda Trebbiano. Jenomže existuje Trebbiano di Soave, což je jak název napovídá lokální odrůda a stejně tak existuje Trebbiano Toscano, které je jiné. Přesto ze zbylých 30 procent může toskánské Trebbiano představovat až polovinu. A nemusí. A právě zde se tak otevírají vrátka k různému ladění chutě.


Soave Classico, Barchessa Rambaldi, 2013
Skutečně lehké harmonické Soave. Recept vypadá asi takhle: vezme se skutečně harmonické víno a trochu se přichutí čerstvými jablky, protože právě jablka jsou pro Soave typickým znakem.

Tohle víno přitom pochází z pseudovinařství. Je to jakýsi hostinec, který mimochodem také vyrábí celkem super vína. Na jejich webových stránkách si ale spíše zarezervujete hotel, než se dozvíte něco víc o víně, které vyrábí.

Poměr cena výkon: Za 200 korun dostanete italský názor na to, jak má vypadat bílé víno. Není nějak zvláště vyladěné, vymazlené víno, ale je to zážitek, který nezklame a neudělá ostudu.
Splněné očekávání: Dostal jsem přesně to na co jsem byl zvyklý popíjet ve Veroně.

Druhý den:  Elegantní.

Suché - sladké: Suché.


Soave Classico Duca del Frassino, Cantina di Soave, 2013

Tohle Soave je čistě z odrůdy Garganega. A kdo si myslí, že třicet procent nějaké jiné odrůdy moc neudělá, je na omylu. Víno rozhodně není tak milé a elegantní. Po otevření chce čas, a je dobré ho pít k jídlu. První doušky jsou až příliš kyselé, jako když se zakousnete do nezralého jablka. Je to skutečně útok na vaše chuťové buňky. Pokud ale vínu dáte tak dvě hodiny čas se zklidnit, a ještě k němu zakusujete, ukáže se, že nejde o kyselý patok, který se hodí tak leda na prolití záchodu. Garganega má v sobě mineralitu, jaká většinu u italských bílích nenajdete a rozhodně jde o zajímavější víno, než předchozí vzorek. Tedy pokud chcete své smysly zaměstnávat vínem. Pokud víno chápete jen jako doplněk k fajn večeru, je tohle asi zbytečné, protože si přímo říká o pozornost.

Poměr cena výkon: Za 250 korun dostanete italský vyšperkovanější a odvážnější víno, které se snaží vystoupit z davu. Ale musíte se mu skutečně věnovat. Není to víno, které se otevře a vypije. Musíte si s ním hrát.

Splněné očekávání: K italské odpolední pohodě má daleko. Je to víno, kterému musíte umět naslouchat. Byl jsem dost překvapený, ale nakonec velmi spokojený.

Druhý den:  Drzé, minerální, tvrdohlavé víno.

Suché - sladké: Suché.

Žádné komentáře:

Okomentovat