54,9 gramů cukru na litr. Vlastně zkapalněný pekáč vánočního cukroví. Víno, díky kterému popíječi Coca-coly v klidu přejdou na odvážnější nápoj, a přesto nesleví ze svého požadavku užít si něco slaďoučkého. Zkrátka tohle je víno, které by chutnalo i malým dětem.
Vinařství Volařík z Mikulova letos opět vyhrálo ocenění vinaře roku. Podle toho, co jsem měl možnost od nich ochutnat, tak zcela zaslouženě. Podobně jako Jožka Valihrach, i Miroslav Volařík reprezentuje vůbec to nejlepší, co lze s moravskou révou udělat. Mistrovská vína na světové úrovni.
Miroslav Volařík se také odkazuje na svého předka Leopolda, který se za druhé světové války učil umění od německých starousedlíků. Od té doby se generace po generaci učili, jak udělat skutečně dobré víno. A teprve až v roce 2007 vzniklo Vinařství Volařík. Expert na úžasný Ryzlink Vlašský a Pálavu.
Pálava, kříženec odrůd Tramín červený a Müller Thurgau, jednoznačně nejznámější odrůda, který vznikla v Česku a dostala jméno podle chráněné oblasti, kam se každý rok vydává mračno žíznivých pijáků na tůrky od sklípku ke sklípku. A jinak také průsečík všeho, co je na moravských vínech tak dobré. Od slibné vůně až úžasně ovocnou chuť.
Jak dopadl výběr z hroznů této odrůdy od tohoto Mistra vína?
Volařík Pálava 2012, výběr z hroznů
Poměr cena výkon: Dvě stovky a něco málo budete muset dát za tuhle tečku, která se podle mě nejvíce hodí otevřít, když vás navštíví mlsná babička a bude chtít něčím zapít přinesené zákusky. Uvažte, jestli to je přiměřená cena. Podle mě ne.
Splněné očekávání: Volařík má tu smůlu, že je dobrý. Hodně dobrý. A nechci mu proto odpouštět, že vytvořil víno podobné bulvárním novinám. Tváří se jako vznešené pití pro masy. Výsledkem je, že s každým doušekem cítí jak vám v puse zacinká další kostka curku, nic víc. Že je to Pálava? Těžko k rozpoznání. Příjemná “zaoblená kyselinka”? Asi je tak zakulacená, že se do láhve nevešla.
Druhý den: Sladké, příliš sladké!
Suché - sladké: Sladké až za limitem.