úterý 3. března 2015

Delikátnost Rhôny

Údolí Rhôny patří k pěti nejznámějším francouzským regionům. A co je daleko lákavější, je fakt, že jen málokterý kraj nabízí tak dobrá vína za super cenu. Ne ve Francii, ale ve světě. A to už musí každému, koho vína baví, zvonit na poplach. Protože kolem Rhôny se jednoznačně musí dít zázraky.

Měl jsem pár svých osobních důvodů, proč se tomuhle regionu vyhýbat. Odrazoval mě například roztomilý veršík od Michala Tučného, který udělal z Châteauneuf-du-Pape vysněnou metu českého vinařského nebe. Stejně tak mě odrůdy, které kraji vévodí - Syrah a Grenache - nikdy příliš neoslovily. Jenomže to, jak s nimi kouzlí v jejich rodišti je čistá senzace. Jeden doušek a budete souhlasit, že doma je doma. I pro révu. Hájí se lokální suroviny v kuchyni. S révou je to podobné v tom smyslu, že není třeba hledat nějaké super věhlasné odrůdy a ty pěstovat jako divý (Chardonnay, Merlot, Cabernet), když někdy i stovky let prověřené místní odrůdy můžou být daleko zajímavější. Údolí Rhôny jasně dokládá, jak boží umí být Syrah. 


Základem vinařského regionu údolí Rhôny je stejnojmenná řeka, kolem které se táhnou vinice až ke středozemního moře. Jde o úzký ale dlouhý pás půdy. A protože Francouzi si obzvláště potrpí na svém terroiru (půda, klima, vinařská kultura, sklon svahu a další mraky faktorů), tak je tento vinařský region rozdělený na desítky apelací. Naštěstí pro každého, kdo nemá nutkavou potřebu si zapamatovávat desítky francouzských názvů, existuje jednoduché rozdělení na:

Severní Rhôna - tam, kde Syrah vládne
Jižní Rhôna - tam, kde se Greneche míchá s dalšími odrůdy na delikátní vína

Severní Rhôna
Sever je chladnější, panuje zde kontinentální klima. Podle všeho odtamtud pochází Syrah a je to také jediná červená réva, kterou tamní apelace povolují. Jsou zde ale i skvělá místní bílá vína.

Nejslavnější apelací zaměřenou na červená vína a tedy i vínem severu Côte Rôtie, roztomilý, sympatický název, za kterým se skrývají asi nejdražší vína z Rhôny. Prý stojí za to. Jde o Syrah pěstovaný na prudkých a téměř suchých svazích, který dává úžasně koncetrované víno. Do severní části patří i Crozes-Hermitage, o té více níže.


Crozes-Hermitage, Xavier Frouin pro M&S, 2012

Víno z apelace ze severní části, což znamená, že jde o Syrah, který se ale řízne odrůdami na bílé víno. Neskutečné, výbušné a plné víno, které mě osobně dostalo. Svojí intenzitou, svojí chutí a tím jak celkově působilo zajímavě. Barva až červeno černá. Hodně hutná a temná a neprostupná.

V chuti perfektně vyvážené víno. První, co ucítíte je náznak černých plodů. Já v tom poznával černý rybíz. Ale každý si najde v chuti něco jiného, o tom jsem přesvědčený. Každým doušek znamená zažít něco nového. Patří k těm vínům, které čím víc pijete, tím lépe chutná.

Strukturou je sametově jemné, ničím nedráždí ani jazyk ani patro. Tříslovina jsem skoro nevnímal.

Poměr cena výkon: V Marks & Spencer jsem tohle víno sehnal myslím za 200 korun. Za tuhle cenu dostanete skutečně super kvalitní zajímavé víno.

Splněné očekávání: Trochu jsem se bál, vína z  Marks & Spencer jsou vyráběné přímo pro tento obchod. Což má své úskalí. Ale výsledek byl delikátní!

Druhý den: Chci další lahev!

Suché - sladké: Šťavnaté ale suché.

Jižní Rhôna
Jih si užívá středozemní klima, tamní vinaři upřednostňují Grenache před Syrahem. V jižních apelacích se vína většinou míchají z více odrůd. Zejména z Grenache, Syrah, Mourvèdre, Carignan a Cinsault. Třeba v opěvovaném (doslova, že jo Míšo!) Châteauneuf-du-Pape může být přes deset různých odrůd. Což už je trochu kuriozita. Název v sobě skrývá vzpomínku na 14. století, kdy v nedalekém Avignonu sídlil v této historické etapě Papež. A pak že po alkoholu člověk jen hloupne.


Côtes du Rhône Villages, Famillie Perrin, 2012
Víno z jižní části. Konkrétně u toho vína stále převládá Syrah nad Grenache. Jemný, sametový, daleko více pohodový nápoj, než severnější příbuzný. Neskutečně klidné a harmonické víno, které vyladí večer na správnou vlnu.

V chuti jdou více cítit rozinky a svěžejší ovoce než černý rybíz. Někdo v něm ale cítí i mentol a tóny balsamica. Já evidentně nemám ještě tak vytříbené chuťové buňky.

Poměr cena výkon: Za 260 korun jde stále o velké víno za dobrou cenu.

Splněné očekávání: Jemnější, milejší verze, pro ty kterým výbušná, plnější vína ze severu tolik nevyhovují. Já čekal ještě plnější víno než to ze severu, takže jsem byl překvapený. To nebudu zastírat.
Druhý den: Poohlédnu se po další láhvi.

Suché - sladké: Šťavnaté.

Žádné komentáře:

Okomentovat