Přichází čas, kdy vína putují jako velvyslanci svátečního ducha. Jako pozornost a jako dárek. Všude tam, kde jste zapomněli koupit něco adresnějšího, nebo když potřebujete na poslední chvíli vzít něco na návštěvu. Vytipoval jsem dvě moravské jistoty, jedno červené a jedno bílé, jedno drahé a jedno levné.
Dočetl jsem se, že sommeliéři v Čině mají plné ruce s napravováním tamního zvyku. Většina vín, které se v Číně vypije, jsou darovaná. Lidé pijí vína, které si nekoupili, ale dostali, a většina lidí kupuje vína, která pak nepijí. Popravdě Vánoce v naší republice se dost často mění ve vinařskou Čínu. Co to využít a rozdat trochu té zkapalněné radosti.
Já popravdě nejraději dostávám tohle víno:
Zweigeltrebe, klasická řada, Habánské sklepy, 2012
Habánské sklepy jsou mi sympatické. Kvalita jejich vín je stabilní. Neprodávají žádné obarvené vody ani bolehlavy. Nenarazil jsem od nich na žádné špatné víno. Vždycky bylo minimálně fajn. A někdy i vyloženě výborné.
Ročník nemusíte vůbec řešit. Já si užil 2012, a loňský ročník se podle všeho liší snad jen novým prvkem na láhvi. Habánské sklepy jsou geniální referenční víno. Když ochutnáte od nich Zweigeltrebe, víte jak má víno z této odrůdy chutnat, čím je typické a čím je jiné.
Zweigeltrebe sice není odrůda, které by si dostalo nějakého světového uznání. Ale v našich podmínkách se jí mimořádně daří. Je to tak daleko zajímavější pití než například zdejší Cabernet Sauvignon. A zároveň je nefér o Zweigeltrebe psát, že je to nějaká druhořadá odrůda. Má sice kompletní německý rodokmen, ale u nás je populární. V gastronomii je trendy pracovat s lokálními surovinami. Zweigeltrebe je taková naše středoevropská superstar.
A teď jsem ji v obchodě viděl za 60 korun. V tomhle případě je cena dobrý vtip, nechtěl bych podle tohoto posuzovat jiná vína.
Poměr cena výkon: Dobré víno kolem 70 korun? Sen!
Splněné očekávání: Od tohoto vína dostanete přesně to, co slibuje etiketa. Zweigeltrebe chutná tak jak má.
Druhý den: Baví mě jak odrůda, tak i provedení.
Suché - sladké: Sušší.
Ryzlink vlašský, Železná, 2011, Vinařství Volařík
Jestli je Zweigeltrebe středoevorpská superstar, tak Ryzlink vlašský je moravské zlato. Osobně jsem přesvědčený, že není lepší víno z Moravy než právě vlašák.Kdybych měl vybrat jednu láhev, která má ukázat o čem jsou Moravská vína, tak vyberu tuhle.
Ale pozor. Ryzlink vlašský je poměrně komplikovaná odrůda. Může stát celkem za nic, jen taková voňavá voda. Proto si snažím vybrat vlašák od vinaře, který na něj má dostatek času a věnuje mu péči. A Volařík jím pro mě rozhodně je. Jde o jednoho z mála vinařů na Moravě, pro kterého je Ryzlink vlašský skutečně vlajkovou lodí, to nejlepší co vyrábí, a to čemu věnuje největší pozornost.
Tahle konkrétní láhev je vyrobena z hroznů z jedné konkrétní vinice - Železná. Svými specifickými podmínkami, půdou, polohou, orientací představuje nejlepší podmínky pro pěstování Ryzlinku vlašského široko daleko.
A výsledek? Víno, které udělá dojem na každého. Kdo vínu moc neholduje bude říkat, že “tohle bylo fakt dobré” a ti, co se vyznají více ho budou obdivovat ještě víc. Je francouzsky jemné, nic v něm nekřičí, ale chuť, vůně, žlutavá barva s jemným perlením, vše ladí a hladí.
Poměr cena výkon: Cena kolem tří set korun. Není to za hubičku, ale je to víno podle mě světové kvality v hodnotě 10 eur. A to se píšou knihy o tom, jak sehnat dobré víno pod 25 eur. Tohle by mělo být na přebalu podobných knih.
Splněné očekávání: Rozhodně z tohoto vína nebudete mít pocit, že jste za hodně peněz dostali málo muziky. Ve skutečnosti mi přijde docela fér přidat, že už ho prakticky nejde sehnat. Ale na stejné úrovni jsou Volaříkovi vlašáky i z vinice Ořechová hora.
Druhý den: Víno na úrovni francouzského Chablis, ale není tak suché. Jemné v každém ohledu. Super pro mimořádné sváteční příležitosti.
Suché - sladké: Sušší.