Takhle hnusné červnové víkendy vážně nepamatuji. Posledně se mi podařilo roztopit gril několik minut před vydatnou přeháňkou a tak místo slunečních brýlí a svěžího bílého vína přišla řada na bundu s pláštěnkou a červené víno, které zahřeje.
Hnusný červen je celkem dobrý důvod vytáhnout dobré červené.Už delší dobu slýchám zmínky, že pokud jde o poměr ceny s kvalitou, tak zapomenuté nejjižnější regiony Itálie jsou senzační volbou. Je pravda, že například Nero d´Avola z jihu Itálie je bezvadné víno. Kdybych pořád nehledal něco nového a ještě zajímavějšího, klidně bych dokázal vypít desítky litrů. Je to víno, které seženete snad v každém průměrném obchodě s cenovkou mírně nad sto korunami a je fantastické.
Jak si ale stojí jih Itálii, pokud chcete něco víc, než pohodlné víno? Pokud už jste ochotni si připlatit a chcete nezapomenutelný zážitek? V takovém případě totiž většina lidí spíše sáhne po italském z Toskánska nebo po Piemontu.
Já jsem celkem blázen do Chianty, vždycky mám doma alespoň jednu láhev tohoto toskánského blaha. Proto jsem se rozhodl italský jih poměřit právě s Chianty.
Chianty Reserve, edice Poggio Ai Falchi, Fattoria Pogni, 2009
Chianty, kterému vinař naděli přídomek “Reserve”, má už být echt víno. Je to poměrně jednoduché dělení pro lidi, kteří zas tak daleko nepronikli do tajů regionu Chianty a nevyznají se v jednotlivých specifikách a nerozlišují vína podle jednotlivých vinařů. Vedle obyčejného Chianty, kterého se produkuje neskutečné množství v různé kvalitě, rezerva značí, že si s ní dal výrobce práci. Déle leží v sudech, déle se maceruje a na jeden hektar vinice se vypěstuje méně hroznů, které jsou díky tomu intenzivnější.
Konkrétně výrobce Fattoria Pogni se na internetu prezentuje jako farma zaměřená na kvalitu a lokální produkty. Přitom plusový bod je u italských výrobců vína už jen to, že mají webové stránky, dva plusové body pokud jsou v angličtině, v takovém případě už přemýšlí skutečně nad kvalitou a nesekají hektolitry pro řetězce.
Edice Poggio Ai Falchi je pak jakousi vlajkovou lodí této farmy. Jde tedy o Chianty od menšího výrobce a za touhle lahví si fakt stojí. Výsledkem je lehké načechrané víno s typickou třešňovou dochutí. Na Chianty, které klidně má i 14 procent alkoholu, je přitom s 12,5 procenty vlastně dětské pitíčko.
Poměr cena výkon: Za necelé tři stovky jsem tohle víno získal v pražské vinárně Flavours wine&deli. Výsledek mě potěšil a to jsem na Chianty celkem pes. Bylo lehčí než jsem čekal, ale skvěle se pilo. Čím víc jsem ho vypil, tím víc mě bavilo. To na vínech zbožňuji.
Splněné očekávání: Kdo má rád poctivé Chianty a jde mu především o višňové nebo třešňové tóny, tak bude nadšený.
Druhý den: Zaujala mě ta lehkost.
Suché - sladké: Sušší.
Liber Pater Círo Rosso, Ippolito 1845
Jde o víno z pomyslného palce italské boty. Region Kalábrie těsně sousedí se Sicilií. Z Toskánska je to tedy pěkný kus cesty a to hlavně na jih. Liber Pater, latinsky Svobodný otec, je víno, které se vyrábí z tamní lokální odrůdy Gaglioppo. Pokud jste o téhle révě nikdy neslyšeli, nic si z toho nedělejte. Itálie je pověstná desítkami tamních odrůd, které se nikde jinde nepěstují. Gaglioppo je prý starověká odrůda a v Kalíbrii ji považují za svojí. Nejlépe prý reflektuje tamní sílu země a krajiny. Jde o silné, hutné zemité víno. Je to pravý opak toskánského vína. Má až nahořklé zemité tóny, podobné hořké čokoládě, v kterých objevíte i další vůně. Je to zážitek, který dostane vyznavače kávy bez cukru, nebo hořkého piva.
Na rozdíl od jihoamerických vín není tak intenzivně ovocné. Je to skutečně něco trochu jiného a podle mého odhadu nejvíce sedne těm, kteří mají rádi vína ze Španělska.
Poměr cena výkon: Víno kolem čtyř stovek, které má své opodstatnění. Je to další zastávka pro věčné hledače nových chutí, potěší i milovníky nahořklosti a každého a stejně tak ty co mají rádi jižanský hutnější vína.
Splněné očekávání: Po menší analýze, kdy jsem si sčítal pro a proti, musím uznat že jde o velké, zajímavé víno.
Druhý den: Míchat nedoporučuji. Ani s Chianty:)
Suché - sladké: Sušší až nahořklé.