Vína z Bordeaux jsou věda. Je to jako jít nakoupit akcie. Může získat za velké peníze naleštěné nic. Ale můžete také narazit na podhodnocenou příležitost.
Dát si vínečko z Bordeaux, už je velké věc. Skoro si říká o parádní fotečku na Facebook, ať závistivci závidí! Z vlastní zkušenosti vím, že u této oblasti lidé ztrácejí nejvíce soudnosti a dokážou pít nechutné patoky, jen proto, že je to Bordeaux a to je prostě dobré víno. Jen velice složitě ale koupíte kvalitní Bordeaux ve večerce či v samoobsluze. Co to píšu… jen velice složitě sežene kvalitní Bordeaux. A kdybych měl napsat nějakou generální radu, tak vlastně láhev, která se chlubí tím, že je z Bordeaux, velmi pravděpodobně dobrá nebude.
V rámci Bordeaux je spousta menších vinařských apelací a většina dobrých Bordeaux se odlišuje právě tím, že má na etiketě napsanou nějakou menší apelaci, třeba:
Saint-Estephe, Paulliac, Saint-Julien, Margaux, Moulis, Listrac, Médoc a Haut Médoc ( tady bude dominatní odrůdou Cabernet Sauvignon), jde o levý břeh řeky Garonne
Saint-Emilion, Pomerol, Lalande de Pomerol, Fronsac, Canon Fronsac (tady vína stavějí převážně na odrůdě Merlot) a jde o pravý břeh Garonne
Řeky zde hrají velkou roli, protože do Garonne vtéká Dordogne a vzniká tak na pár kilometrů, než voda vyústí do Atlantiku Gironde.
Kusu země, který je sevřený před soutokem řekami z obou stran se říká Entre-Deux-Mers, tedy mezi dvěma řekami. Z této oblasti historicky nepochází žádné zajímavé Bordeaux víno. Až v současnosti si dělají jméno bílá vína z meziřečí. Ty se už můžou pochlubit i apelací Entre Deux Mers a nemusí tak chudáky hanobit pouhá apelace Bordeaux. Červená vína takové štěstí nemají. A to je právě ta příležitost. Může totiž jít o skvělá vína, která jsou nucena vypadat jako šedá masa.
A to je i případ Chateau Mylord.
Chateau Mylord, 2008
Krása, jak jednoduché názvy tyhle vína z Bordeaux mají. Každé vinařství dělá většinou jedno dvě vína.
Chateau Mylord patří k těm malým milým vinařstvím, které se předávalo z generace na generaci, až to v roce 2013 střelili Číňanům. Ročník 2008 byl ještě pod dohledem původních majitelů. A je jedním slovem super. Přesně to, co podle mě svět na vínech z tohoto kraje miluje. Plnost ve vůni i chuti. Hned po odkorkování to začalo vypadat nadějně. Víno okamžitě začalo bohatě, mnohoznačně, intenzivně vonět. A vůně má velký podíl na tom, jak si víno vychutnáte. A to nemyslím nějak básnicky, ale opravdu. Vůně vytváří i při pití a ochutnávání vína vlastně všechno. V puse poznáme sladké, trpké, hořké. Vůně tomu dává těch milión dalších odstínů. A tohle víno vonělo stejně skvěle jak potom chutnala.
V chuti se mi snad poprvé stalo, že hned na první doušek jsem abstrahoval spoustu informací. Lesním ovoce, příjemná tříslovina, čokoláda… a mohl bych pokračovat, byla to záplava chuti.
Rychlé info:
Poměr cena výkon: Za cenu kolem tří stovek už dokážete pochopit, proč některá vína z Bordeaux stojí majlant. A to je vlastně k informace i požitek k nezaplacení.
Splněné očekávání: Vlastně silně překonáno. Od vín z Bordeaux je lepší většinou moc nečekat.
Druhý den: Hřeje mě pocit, že mám ještě jedno.
Suché - sladké: Sušší s tříslovinou.
Chateau Terre Blangue, Entre-Deux-Mers, 2012
A tohle je klasické Bordeaux, které se do Česka dováží. Načančaný, namachrovaný a hnusný. O Entre-Deux-Mers apelaci se tvrdí, že produkuje skvělá bílá vína. Možná, ale tohle se nepovedlo.
Všimněte si té rozkošné nalepené plakety. To víno, cosi vyhrálo? Ve skutečnosti ne. Sice to tak vypadá, ale jde jen o informaci, že se dostalo nějakého výběru. A každý si může dělat výběr čehokoliv… je to prostě úplně zbytná informace, která má jen vyvolávat pocit, že jde o super víno. Což super víno, hlavně to z Bordeaux nepotřebuje.
Rychlé info:
Poměr cena výkon: Víno bylo v kazetě tří vín, která stála asi čtyři sta. Ale rozhodně jde o špatný poměr cena výkon, protože chutná tak, že většina lidí si řekne, že bílé z Bordeaux stojí za nic. A to není pravda.
Splněné očekávání: Čekal jsem daleko víc. Aspoň slušně pitelné průměrné víno.
Druhý den: Podivná hořkost. U bílých vín to znamená, že někdo prostě nezvládl výrobu.
Suché - sladké: Sušší a hořké.