Super víkend, všechno kvete, nebe je krásně modré a slunce vyhřívá jarní den na příjemných dvacet stupňů. Ideální chvíle zahájit letošní grilovací sezónu.
Pár chvilek po tomhle impulzivním rozhodnutí letím mezi regály přilehlého supermarketu a hledám, jaké víno by se k tomu hodilo. Co to povídám? V takových chvílích, když větřím blížící se grilovačku, mívám hned jasno, co si k tomu dá za víno. Argentinský Malbec. Je to geniální červené. Každému chutná, skvěle sedí k masu a obecně přesně zapadá do atmosféry slunné soboty. Malbec totiž nic nekomplikuje, naopak.
O tohle víno se s nikým nebudete hádat, jestli je nebo není dobré. Prostě je bezva. Ještě jsem nepotkal jediného člověka, kterému by Malbec nesedl. Je hutné červené víno, plné svěžejších ovocných tónů a s tříslovinou a kyselostí, které si ani nevšimnete. A navíc není nijak drahé. Za láhev dáte 130 až 200 korun.
Malbec je původně francouzská odrůda, kterou používají převážně do cuveé. Skutečný domov ale našla až v Argentině, kde Malbecu dali prostor vyniknout. Dělají z něj jednoodrůdová vína a svět se nestačí divit. Dokonale odrůdu resuscitovali, dnes už ji pěstují všude v Jižní Americe a všude možně. Ale pravdou je, že v Argentině ji to stále svědčí nejvíc. Dokonce tam Malbecu vytvořili svátek Malbac Day letos připadl na 17. dubna, kdy jsem byl v Itálii, takže mu skládám poklonu až teď.
Podle všeho v Argentině, ale Malbecu prospívá hlavně vyšší nadmořská výška. Ukazuje se, že v nížinách není tak hutný, tak zajímavý, jako ve výškách kolem 1000 metrů nad mořem. Není to kouzelné? Malbec je prostě takový horal.
Já jsem ke grilu vzal hned dvě různé láhve od obřího argentiského vinařství Trapiche, které má skvělou pověst a jen těžko bych mohl očekávat, že v řetězci budou mít nějaké argentinské mikrovinaře.
Malbec, edice Vineyards, Trapiche 2014
Divil jak lehké víno to na Argentinu je. Má sice 13 procent, ale vůbec to není znát a hodí se skutečně i ke grilu a sluníčku, což jsou dva zdroje žáru, které umí slušně nahlodat opojenou hlavu.
Určitě tímhle vínem nic nezkazíte, ale já byl trošku smutný, čekal jsem víc, intenzivnější, hutnější, výraznější čitelnější víno. Základní Malbec je tak taková light verze Malbecu.
Poměr cena výkon: Ne, za 130 korun s tímhle neprohloupíte. Někdo ke grilu přinesl stáčené bíle za pár korun, a bylo to jak víno z prášku. Tenhle Malbec je sice lehčí než jsem čekal, ale nepůsobí jako výsledek chemického pokusu. A pořád má své kvality - jasný, dobrý a výrazný.
Splněné očekávání: U Malbecu jsem maximalista. Mám rád, když je trochu víc silnější.
Druhý den: Prostě dopředu přiznávám, že o trochu dražší druhá láhev to u mě vyhrála na celé čáře.
Suché - sladké: Trochu kyselejší.
Malbec, edice Oak Cask, Trapiche 2013
Tenhle Malbec je o rok straší, o trochu dražší, o trochu silnější (14 procent) sesbíraný z vinic, které jsou v nadmořské výšce 750 až 1100 metrů nad mořem a poležel si i šest měsíců v sudu. Můžu vám říct, že nic víc už není třeba. Měl jsem dražší Malbecy od rádoby luxusnějších vinařství, které ležely déle v sudu, ale rozdíl mezi tímhle Malbecem za dvě stovky a těmi za tři či čtyři je téměř nepostřehnutelný. Tohle je přesně ono.
Poměr cena výkon: Právě tohle víno, které je sice také prakticky základní, samotné vinařství Trapiche, má ještě asi čtyři další dražší řady Malbecu, je dokonalé grilovací pití. Když se podíváte na fotky, kde se tenhle Malbec pěstuje, tak jste skoro dojatý. Přijel k vám s neuvěřitelně krásného podhůří.
Splněné očekávání: Tohle víno řadím mezi své patří mezi mé TOP.
Druhý den: Co když Vám řeknu, že člověk co přinesl stáčené víno, si pak doslova užíval víkend právě s touhle láhví?
Suché - sladké: Skvěle vyrovnaná.